Kaina 25.00 €

A-tTgA Antikūnai IgA prieš audinių transgliutaminazę

Audinių transgliutaminazės IgA klasė antikūnai (atTG). Audinių transgliutaminazė yra fermentas, kuris padeda atstatyti pažeistus audinius. Celiakija sergančių žmonių organizmas dažnai gamina antikūnus, kurie naikina šį fermentą. Jie vadinami prieš audinius veikiančiais transgliutaminazės antikūnais. Kraujo tyrimas, parodantis didesnį antikūnų prieš audinių transgliutaminazę kiekį, gali padėti išsiaiškinti, ar sergate celiakija.

Šis tyrimas laikomas geriausiu ir specifiškiausiu kraujo tyrimu diagnozuojant celiakiją. Bet 2–3% žmonių, sergančių celiakija, neturi pakankamai IgA antikūnų, todėl gali prireikti papildomai atlikti IgA, atTG IgG ir kitus tyrimus.

Kam skiriamas šis tyrimas?

Pacientams, kuriems yra įtariama celiakija, taip pat pacientams, kuriems yra tipiški ar atipiški simptomai, bei pacientams, kuriems yra padidėjusi rizika dėl šeimos istorijos, ankstesnė diagnozė susijusi su celiakija ar teigiami kiti su celiakija susiję tyrimai.

Ką reiškia mano tyrimo rezultatai?

Tyrimo rezultatai gali skirtis priklausomai nuo amžiaus, lyties, sveikatos istorijos, tyrimui naudojamo metodo ir kitų dalykų.

Kuo didesnis antikūnų prieš audinių transgliutaminazę kiekis kraujyje, tuo didesnė tikimybė, kad sergama celiakija. Jaunesni vaikai iki 3 m. yra šios taisyklės išimtis – tyrimas gali būti neigiamas, net jei vaikas serga celiakija.

Jei tyrimas yra teigiamas, jį taip pat galima naudoti būklei stebėti ir padėti įvertinti gydymo efektyvumą –  jei pacientai griežtai laikosi dietos be glitimo, atTG IgA rezultato vertė turėtų pradėti mažėti per 6–12 mėnesių nuo dietos terapijos pradžios.

Asmenims, kurių tyrimas yra neigiamas, reikia atsižvelgti į galimą IgA trūkumą. Jei bendras IgA yra normalus, o audinių transgliutaminazės (atTG) -IgA yra neigiamas, celiakijos tikimybė maža ir biopsijos gali nereikėti.

Jei tyrimas yra neigiamas, bet lieka didelių klinikinių abejonių, reikia atlikti tolimesnius tyrimus atliekant endoskopiją ir žarnų biopsiją. Tai ypač svarbu pacientams, kuriems yra ryškūs simptomai, todėl žarnyno biopsija turėtų būti atliekama neatsižvelgiant į serologinių tyrimų rezultatus.