Kaina 7.00 €

CHOL Cholesterolis bendras

Cholesterolis (CHOL) – į riebalus panaši medžiaga, randama gyvulinės kilmės produktuose. Pats cholesterolio kiekio padidėjimas ligos nesukelia, tačiau informuoja apie įvairių ligų vystymosi tikimybes. Medikams pastebėjus padidėjusį bendrojo cholesterolio bei pakitusį lipoproteinų („gerojo“ cholesterolio (DTL), „blogojo“ cholesterolio (MTL), trigliceridų) kiekį, lengviau įvertinti ir nustatyti širdies ir kraujagyslių, kasos, inkstų, skydliaukės, kepenų patologijų rizikas.

Cholesterolis (CHOL) (cholesterolis, ang. Total cholesterol) – tyrimas atliekamas siekiant nustatyti cholesterolio kiekį organizme. Svarbu žinoti ne tik bendrą savo cholesterolio lygį, bet ir atskiras jo dalis, todėl būtini visų lipidų spektro tyrimai: DTL cholesterolio, MTL cholesterolio, trigliceridų (TG). Medikams pastebėjus normų neatitikimų, rekomenduojami ir C reaktyvinio baltymo, SPA, INR, kalio, natrio, magnio tyrimai.

Tyrimo reikšmingumas ir svarba

Cholesterolio kiekio stebėsena yra svarbi norint išlikti sveikiems. Cholesterolis yra į riebalus panaši, gyvybiškai svarbi medžiaga, būtina ląstelių, lytinių hormonų gamybai, tulžies rūgščių sintezei, vitaminų apykaitai ir t. t. Apie 70 proc. cholesterolio pagamina mūsų organizmas ir tik apie 30 proc. gaunama su gyvulinės kilmės maistu.

Pats cholesterolio kiekio padidėjimas ligos nesukelia, tačiau informuoja apie įvairių ligų vystymosi tikimybes. Medikams pastebėjus padidėjusį bendrojo cholesterolio bei pakitusį lipoproteinų („gerojo“ cholesterolio (DTL), „blogojo“ cholesterolio (MTL), trigliceridų) kiekį, lengviau įvertinti ir nustatyti širdies ir kraujagyslių, kasos, inkstų, skydliaukės, kepenų patologijų rizikas.

Kada reikia atlikti tyrimus?

Bendrąjį cholesterolio tyrimą rekomenduojama atlikti profilaktiškai, bent kelis kartus per metus. Jeigu priklausote rizikos grupėms (šeimoje yra sergančių paveldimomis širdies ir kraujagyslių ligomis, turite širdies ydą, esate patyręs insultą ar infarktą, sergate cukriniu diabetu, rūkote, turite antsvorio, mažai judate), kraują išsitirti reikėtų dažniau.

Cholesterolio tyrimas atliekamas dėl:

Aterosklerozės, aneurizmos, išeminės širdies ligos, insulto, dislipidemijos, nutukimo, hipercholesterolemijos, hipotireozės, hipertireozės, demencijos, stenokardijos.

Pasiruošimas tyrimui

Bendrasis cholesterolio tyrimas specifinio pasiruošimo nereikalauja, tačiau dažniausiai kartu tiriama MTL cholesterolis ir trigliceridai, todėl prieš tyrimą būtina nevalgyti bent 9-12 valandų. Galima gerti vandenį.

Svarbu ir tai, kad bendrojo cholesterolio lygį gali sumažinti stresas, infekcijos, traumos, insultas ar infarktas, todėl rekomenduojama išsitirti kraują, kai jaučiatės sveiki. Gydytojui nustačius neįprastai aukštą ar žemą cholesterolio kiekį tyrimą gali reikėti pakartoti po kelių savaičių.

Cholesterolio kiekis padidėja nėštumo metu, todėl moterys norėdamos gauti tikslius cholesterolio tyrimo rezultatus, turėtų palaukti bent pusę metų po gimdymo.

Anaboliniai steroidai, beta adrenoblokatoriai, adrenalinas, kontraceptinės priemonės ir vitaminas D padidina cholesterolio lygį, todėl prieš tyrimą patartina nuo jų susilaikyti. Cholesterolio tyrimas kaina rasite sveitainėje.

Jokiais būdais savavališkai nenutraukite gyvybiškai būtinų vaistų vartojimo!