Holterio monitoravimas – tai širdies veiklos tyrimas holterio aparatu, skirtas fiksuoti širdies ritmo ir veiklos pokyčius per paros ar ilgesnį laikotarpį. Šis tyrimas leidžia kardiologams gauti išsamią informaciją apie paciento širdies veiklą.
Holterio tyrimas taikomas norint:
• diagnozuoti širdies išeminę ligą
• nustatyti širdies ritmo sutrikimus
• įvertinti širdies sinoatrialinio ir atrioventrikulinio laidumo sutrikimus
• išanalizuoti širdies veiklos pokyčius per parą įprastomis sąlygomis
• patikslinti diagnozę ir paskirti gydymą
Tyrimas reikalingas pacientams, kurie:
- jaučia nuolatinius arba priepuolinio pobūdžio širdies ritmo sutrikimus
- skundžiasi neaiškios kilmės širdies ritmo sutrikimais
- skundžiasi skausmais krūtinėje su permušimais
- skundžiasi neaiškios kilmės galvos svaigimais ir alpimais
- skundžiasi neramiu miegu ir naktiniu prakaitavimu
Kodėl Holterio monitoravimas svarbus?
Registruojant įprastinę elektrokardiogramą, širdies ritmas ir kiti galimi pakitimai stebimi trumpą laiką (iki minutės laiko), todėl ne visada gali būti užfiksuoti, ypač jei jie pasireiškia ne tuo momentu, o būna priepuolinio pobūdžio. Todėl šis tyrimas ypač naudingas pacientams, kuriems širdies problemos nėra lengvai pastebimos trumpalaikiais tyrimais, nes Holterio monitorius gali veikti nepertraukiamai kelias dienas, registruodamas elektrokardiogramos (EKG) duomenis realiuoju laiku.
Kaip atliekamas tyrimas?
Tai ypač tikslus tyrimas, kurio metu prie kūno pritvirtinamas nedidelis skaitmeninis bevielis įrašymo įrenginys. Pacientas gali vaikščioti, dirbti įprastinius darbus. Tuo paros metu negalima liesti elektrodų, praustis duše ar vonioje. Svarbu paminėti, kad intensyvesnės fizinės veiklos derėtų vengti, nes dėl prakaitavimo gali atsiklijuoti elektrodai ir tyrimas bus neinformatyvus. Širdies ritmas įrašomas į aparato atmintį. Po paros laiko (ar ilgesnio laikotarpio, jei buvo sutarta duomenis įrašyti ilgiau) pacientas apsilanko dar kartą, holteris nuimamas ir grąžinamas klinikai. Rekomenduojama, kad viso tyrimo metu pacientas rašytų specialų dienoraštį, kuriame pažymėtų, kada ir kokius medikamentus vartojo, ką ir kada veikė. Gauti duomenys išanalizuojami ir pateikiama jų ataskaita (rezultatai pateikiami per kelias darbo dienas po Holterio aparato nuėmimo) . Su šia ataskaita pacientas turėtų užsiregistruoti pas gydytoją kardiologą, kuris paskirtų atitinkamą gydymą, atsižvelgiant į gautus duomenis. Gydytojas kardiologas, turėdamas šią informaciją, gali matyti, ar buvo širdies ritmo sutrikimų, koks pulsas per parą (ar ilgesnį laikotarpį) buvo rečiausias, koks – dažniausias.
Tyrimo metu būtina atsižvelgti į šiuos nurodymus:
- miegoti reikia ant šono arba nugaros
- negalima liesti elektrodų
- draudžiama praustis duše ar vonioje (aparatas ir elektrodai negali sušlapti)
- reikia fiksuoti sunkesnio fizinio krūvio reikalaujančios veiklos įvykius bei pažymėti tikslius jų atlikimo laikus, pavyzdžiui: „10:00 val. lipau laiptais į 4 aukštą“; „16:20 val. nešiau sunkų krepšį“
- reikia fiksuoti laikus, kuomet buvo geriami vaistai
- vengti vietų, kur yra magnetai, metalo detektoriai, elektrinės antklodės bei aukštos įtampos zonos
Apibendrinant, Holterio monitoravimas yra neatsiejama širdies ligų diagnostikos dalis, padedanti išsamiai įvertinti širdies veiklą per ilgesnį laikotarpį. Naudojant pažangius prietaisus ir šiuolaikines technologijas, Radvilų klinikoje pacientams užtikrinamas patogus ir tikslus tyrimo procesas, leidžiantis gauti itin detalią informaciją apie jų širdies sveikatą.