Vazektomijos operacija – kontracepcijos būdas vyrams. Šios operacijos tikslas – blokuoti sėklinius latakus, kuriais iš sėklidžių į varpą keliauja spermatozoidai. Tokiu būdu spermatozoidai nebepatenka į sėklą, kuri yra ejakuliuojama lytinių santykių metu. Svarbu žinoti, kad:

 • Vazektomija nepakeičia vyro lytinės potencijos
 • Vyro organizmas ir toliau gamina vyriškus hormonus
 • Išlieka erekcija ir ejakuliacija
 • Potencijai vazektomija taip pat nekenkia
 • Erekcija po vazektomijos nenukenči
 • Libido (potraukis) po vazektomijos taip pat nesumažėja
 • Vyras nebegali apvaisinti moters

Statistiškai apie 90% vyrų yra patenkinti tuo, kad atliko vazektomiją, nes pasiekia savo tikslą, partnerei nebereikia saugotis, nebelieka galimybės pastoti, dėl ko abu gali jaustis naturaliau, laisviau, tačiau 7-10% pacientų dėl to kažkada ateityje tenka gailėtis. Dažniausiai gailisi tie vyrai, kurie atliko operaciją būdami labai jauni arba kai poroje vazektomijos norėjo tik vienas partneris.

VAISINGUMAS PO OPERACIJOS

Svarbu paminėti jog po vazektomijos vyras iš karto netampa nevaisingu. Sėkliniame latake bei sėklinėse pūslelėse vis dar yra gyvybingų spermatozoidų, kurie gali sukelti nepageidaujamą nėštumą. Lytinius santykius jau galite turėti praėjus vos vienai savaitei po atliktos operacijos, tačiau iki bus atliktas spermos tyrimas (spermograma) vis dar bus pacientui būtina apsauga nuo nepageiduajamo nėštumo (prezervatyvas ar kitos apsisaugojimo priemonės). Spermatozoidai lytiniuose latakuose išlieka gyvybingi iki 6-8 savaičių po operacijos. Todėl norint įsitikinti, kad operacija sėkminga, atliekamas ne tik histologinis tyrimas operacijos metu, kad įsitikinti jog perišti tikrai sėkliniai latakėliai, be to reikia atlikti dvi spermatogramas (spermos kokybės tyrimus), kuriose neturi būti randama spermatozoidų.

KAIP ATLIEKAMA VAZEKTOMIJA

Operacijos trukmė iki pusvalandžio, atliekant taikant bendrinę (endotrechėjinę), spinalinę arba kai kuriais atvejais ir vietinę nejautrą. Kapšelyje atliekami du maži pjūveliai (abiejuose kapšelio pusėse), identifikuojami sėkliniai latakėliai. Latakėlis suimamas, pašalinamas nedidelis jo fragmentas (apie 1cm), kuris siunčiamas histologiniam ištyrimui. Tada sėklinio latako galai perrišami. Sėklinio latako abu laisvi galai papildomai koaguliuojami (uždeginami) elektrokaustikos pagalba. Tas pats atliekama ir kitoje kapšelio pusėje. Pjūveliai būna gana maži, juos visada susiuvame tirpiais siūlais. Žaizdų priežiūra nesiskiria nuo kitų pooperacinių žaizdų priežiūros, taikomi perišimai bei siūlai (jei tirpūs) nėra šalinami, siūlai patys ištirpsta per 2-3 savaites.  Pooperacinis skausmas jei reikia gali būti malšinamas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, tačiau šiuo atveju skausmas nėra dažnas palydovas. Pacientas namo iš gydymo įstaigos išrašomas tą pačią arba sekančią dieną. Galima praustis po dušu jau sekančią dieną po operacijos, na o karštoje vonioje ar pirtyje praustis nepatartina kol nesugis žaizdelės.

VAZEKTOMIJOS EFEKTYVUMAS

Vazektomija, kaip kontracepcijos priemonė, efektyvumu nusileidžia tik susilaikymui nuo lytinių santykių. Vazektomija yra 11 kartų efektyvesnė už peroralinius hormoninius kontraceptikus bei 6 kartus efektyvesnė už prezervatyvo naudojimą. Nepaisant to, 1 iš 2000 atvejų yra nesėkmingas. Taip dažniausiai atsitinka dėl nukirptų sėklinių latakų rekanalizacijos, ar neteisingai atliktos operacijos.

KUR DINGSTA SPERMATOZOIDAI?

Po vazektomijos sėklidės toliau gamina spermatozoidus, tačiau jie, dėl sėklinio latako vientisumo panaikinimo, negali patekti į varpą. Spermatozoidai sėklidėse pradedami ardyti ir absorbuojami atgal į organizmą. Didžiąją dalį absorbuoja sėklidės prielipo membranos, likę spermatozoidai suardomi makrofagų (organizmo imuninės ląstelės).

 APIBENDRINANT

 • Vazektomija – tai ilgalaikė kontracepcijos priemonė efektyviai apsauganti nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau rekomenduojama tik palikuonių turintiems vyrams, kurie šeimoje daugiau neplanuoja vaikų ir sprendimą yra priėmę pasitarę su savo antrąją puse;
 • šis metodas ne tik leidžia poroms jaustis laisvai, bet ir neturi įtakos potencijai, erekcijos kokybei, libido bei lytinio akto trukmei;
 • pirmąsias 8 savaites po vazektomijos atlikimo Jums reikės papildomai naudotis kitomis kontracepcijos priemonėmis (prezervatyvai  ir kt.), kadangi šiuo periodu sėkliniuose latakuose vis dar randama spermos likučių (spermatozoidų);
 • po vazektomijos rekomenduojama  atliekti ne mažiau kaip du spermos tyrimus (spermogramas), tam kad įsitikinti jog ejakuliate jau nebėra spermatozoidų;
 • po vazektomijos kapšelyje galite pastebėti mėlynių, kapšelis gali būti patinęs ar skausmingas (bet tai tik trumpalaikiai simptomai). Kartais, kai kurie vyrai gali patirti ilgalaikį skausmą sėklidžių srityje;
 • labai retais atvejais dėl galimai įvykusios sėklinio latako rekanalizacijos vaisingumas gali atsistatyti, todėl praėjus metams po operacijos, rekomenduojama pakartotinai ištirti spermą.
KONSULTACIJŲ KAINOS
PIRMINĖ GYDYTOJO UROLOGO KONSULTACIJA 70
PAKARTOTINĖ GYDYTOJO UROLOGO KONSULTACIJA  (iki 1 mėn.) 50

Gydytojai

Profesorius Darijus Skaudickas

Urologas - seksologas

Profesorius Darijus Skaudickas

Specialybė: Urologas - seksologas
Telefonas: +37067039999
El.paštas: info@radviluklinika.lt
Kategorija: Urologija

Kalbos: Lietuvių, rusų, anglų

Darbo laikas: V 14 – 16 val.

Specialisto darbo stažas – 20 metų.

Gydytojo paslaugos

Gydytojo specializacijos sritys:

 • Uždegiminės šlapimo takų ligos – prostatito, cistito, uretrito, orchito, epidydimito, lytiškai plintančių ligų diagnostika ir gydymas.
 • Lėtinio prostatito (lėtinio dubens skausmo) arba lėtinio prostatos uždegimo diferencinė diagnostika ir gydymas inovatyviu ultramagnetinės fokusinės terapijos ekstrakorporiniu litotriptoriumi.
 • Gerybinės prostatos hiperplazijos diagnostika ir gydymas įvairiais preparatais, vaistais, kurie mažina prostatos dydį, gerina šlapinimasi. Nesant efekto rekomenduojamas operacinis gydymas (transuretrinė prostatos rezekcija arba atvira operacija).
 • Inkstų akmenligės diagnostika ir gydymas.
 • Prostatos, šlapimo pūslės, inkstų vėžio diagnostika ir gydymas.
 • Erekcijos ir potencijos sutrikimų diagnostika ir gydymas šiuolaikiniu ultramagnetinės fokusinės terapijos metodu.
 • Šlapimo nelaikymo, ypač moterų, diagnostika ir gydymas (pošlapiminių raiščių, juostelių implantavimas).
 • Porų, nesusilaukiančių vaikų, nevaisingumo diagnostika ir gydymas (sėklidžių biopsija, vazoepididymostomijos operacijos, gerinančios geresnį spermatozoidų patekimą į išorę).

Biografija

Išsilavinimas, įgyta specialybė

2021 m. suteiktos profesoriaus pareigos.
2016 m. suteiktas docento vardas.
2012 m. suteiktos docento pareigos.
2006 m. apginta medicinos mokslų daktaro disertacija
1996-2002 m. baigė pirminę gydytojo rezidentūrą, antrinę chirurginę ir tretinę urologijos rezidentūras.
1996 m. baigtas Kauno Medicinos universitetas.

Profesinė patirtis

Nuo 2004 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno klinikos, urologijos klinika, klinikos administratorius.
Nuo 2005 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno  klinikos, urologijos klinika, gydytojas urologas.
2006 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninė Kauno  klinikos, urologijos klinika, apginta medicinos mokslų daktaro disertacija eksperimentinės urologijos tematikoje.
Nuo 2006 m. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, lektorius.

Veiklos licencija (-os), sertifikatai

MPL-11457 (Gydytojas urologas)

Kvalifikacijos tobulinimas

Publikuoti 8 moksliniai straipsniai leidiniuose, referuojamuose duomenų bazėje Clarivative Analytics Web of Science ir
turinčiuose cituojamumo rodiklį.
Publikuoti 7 moksliniai staripsniai recenzuojamuose mokslo leidiniuose, referuojamuose kitose duomenų bazėse.
14 mokslinių publikacijų ir tezių DB Clarivate Analytics Web of Sciences leidiniuose.
Pirmoji Lietuvoje mokslinė knyga ‘‘Erektilinė disfunkcija‘‘ 2018 m.
Mokslinė praktikinė mokomoji knyga ‘‘ Gerybinė prostatos hiperplazija ir lėtinis prostatitas‘‘ 2021 m.
Kongresai, kursai, seminarai, paskaitos, disertacijų, mokslinių knygų ir tarptautinių straipsnių recenzijos.

Stažavosi JAV, Portugalijoje, Vokietijoje, Italijoje, Olandijoje, Japonijoje.

Radvilų klinika

Registruokis konsultacijai arba susisiek

 

Kviečiame kreiptis į ,,Radvilų kliniką“, jeigu jus domina vazektomijos operacija. Gydytojų paslaugos teikiamos visiškai anonimiškai, atsižvelgiant į paciento pageidavimus, ir atliekant visus būtinus tyrimus.